Podróże z rekordami – ciąg dalszy. Dzisiaj kolejna porcja krótko opisanych naj w Polsce, zapraszam do lektury.
Kolorem zielonym zaznaczyłem odnośniki (linki) do interesujących stron.
26 czerwca 2011 roku – przy okazji kajakowego spływu Brdą podjechaliśmy rowerami do Fojutowa. W latach 40-ych XIX wieku zbudowano tu nadal NAJDŁUŻSZY AKWEDUKT w Polsce. Jego rekordowa długość to 75 metrów. Budowniczy Wielkiego Kanału Brdy znienacka natknęli się na rzeczkę Czerską Strugę i …. zbudowali most: górą płyną wody kanału, dołem w tunelu pod mostem – rzeczka.
Całkiem inaczej rozwiązano skrzyżowanie rzek Wełna i Nielba w Wągrowcu, ale umieszczam to jako ciekawą ciekawostkę.
Poznańska bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła to NAJSTARSZA KATEDRA w Polsce. Kościół ów nawiedzałem wielokrotnie, z racji pogrzebów, ślubów i innych okoliczności, ale te kilka zdjęć zamieszczę na blogu z powodu bardziej świeckich w nim bytności, na przykład kamperowego rajdu.
Ku uciesze największych ssaków Europy w okolicy Białowieży została wykonana ścieżka – w dużej części ze zbitych desek nad grząskim terenem – o nazwie Żebra Żubra. Upss, napisałem „dla największych”? Nie nie. NAJSTARSZĄ ŚCIEŻKĄ PRZYRODNICZĄ w Polsce nie podążają żubry, jeno homo sapięsy. Żubra nie zobaczycie, chyba, że wyskoczy zza ogrodzenia sąsiadującej ze ścieżką pokazowej zagrody żubrów. A skoro to piszę – nam, spacerującym po tej atrakcyjnej dróżce w świątecznym dniu 3 maja 2023, żaden nie podskoczył.
Teraz przekażę dobre wieści na lato 2024 roku. Remont słynnego żurawia nad Motławą powoli dobiega końca i NAJSTARSZY DŹWIG PORTOWY będzie dostępny dla zwiedzających, także wewnątrz. Charakterystyczny dla Gdańska obiekt oglądałem wiele razy, ostatnio ostatnio, czyli 5 lutego 2024 roku. Przy kolejnej bytności zajrzę do wyremontowanego środka.
Tego samego 5 lutego 2024 wstąpiliśmy na Dwór Artusa. Ładny budynek stojący za plecami fontanny Neptuna na placu zwanym Długi Targ zachęcał darmowym (bo w poniedziałki się nie płaci) biletem do penetracji wnętrza. Pierwsza sala okazała się najbardziej reprezentacyjną. Jednakowoż to nie zgromadzone w niej malowidła, rzeźby czy modele statków, a 520 kafli składających się na wielki, prawie 11-metrowy piec z nich wykonany spowodowało niniejszy wpis. Proszę Państwa – przed Wami NAJWIĘKSZY PIEC KAFLOWY w Europie, (a może i na świecie, bo nie znalazłem w internetach wzmianki o wyższym).
Zaczyna się po minięciu Sromowców Niżnych, a kończy w Szczawnicy. NAJGŁĘBSZY PRZEŁOM RZECZNY, czyli przełom Dunajca jest posiadaczem jeszcze kilku naj naj-ków, ale ich nie zaliczam do podróży z rekordami. Dlaczego? Bo są to moje odczucia. Dunajcem spływałem kilka razy, za każdym razem miałem poczucie przebywania w naj-piękniejszym otoczeniu przyrody (rzeka, skały, meandry), naj-bardziej atrakcyjną drogą wodną (spływ) i rowerową. Przełom Dunajca jest też naj-częściej odwiedzanym miejscem w Pieninach, a także naj-bardziej charakterystycznym (Trzy Korony – nie gniewajcie się).
Moszna kryje w sobie klejnoty… Nie, nie mam na myśli te anatomiczne, ale architektoniczne. 😉 Bajkowe piękno pałacu w Mosznej (acz „Schloss” to po niemiecku zamek) podziwialiśmy 4 stycznia 2014 roku wracając z nart na Słowacji. Zaiste, nie zbrakło fantazji architektowi tego budynku! 365 pomieszczeń robi wrażenie, ale nagromadzenie 99 (!) wież, wieżyczek sprawia, że mamy do czynienia z OBIEKTEM O NAJWIĘKSZEJ ILOŚCI WIEŻ. Pałac należy do gatunku „musisz koniecznie zobaczyć”, głównie z zewnątrz. Wnętrza zostały w zdecydowanej większości rozkradzione przez czerwoną zarazę ze wschodu.
O nie, nie, nie. Nie mam zamiaru zagłębiać się w dochodzenie, co to jest morena, a zwłaszcza czołowa. No w każdym razie te wszystkie skałki, gliny, piaski i co tam jeszcze przytargał ze sobą lodowiec, a stanowi budulec moreny, znajduje się w zasadzie w całej Polsce. Przyjęło toto postać wałów, pagórków tudzież wzgórz. A NAJWIĘKSZA MORENA CZOŁOWA, i to na świecie! (widziana pono z kosmosu), uwiła sobie gniazdo w tak zwanym Łuku Mużakowa, a konkretnie na terenie Geoparku koło Łęknicy. Zwiedzaliśmy tę osobliwość w dniu 31.08.2013 spacerując po interesującym terenie dawnej kopalni „Balbina”.
Na bramie wjazdowej z lewej strony jest krzyż, a z prawej topór. Razem tworzą Krzyżtopór, czyli NAJWIĘKSZE RUINY BUDOWLI PAŁACOWEJ. Ależ to musiał być przepiękny zamek, skoro ruiny tak zachwycają! Krzyżtopór zwiedzałem w dniu 15.08.2011, a wszelakie dane historyczne oraz aktualności znajdziecie na oficjalnej stronie zamku.
W piątej, poprzedniej części naj w Polsce umieściłem meczet w Kruszynianach. Oczywiście, poszedłem też na pobliski mizar, czyli cmentarz tatarski. Wtedy nie doczytałem, ale już się dokształciłem, że w Kruszynianach znajduje się także NAJSTARSZY CMENTARZ TATARSKI w Polsce.
Бу Крусзиняндагы мизар:
Jeszcze nie byłem w kościele pw. św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim, ale obiecuję, że naprawię to uchybienie. Znajduje się tam najstarsza drewniana świątynia zbudowana w Polsce. W tej części „naj w Polsce” umieszczę świątynię Wang, będącą NAJSTARSZYM DREWNIANYM KOŚCIOŁEM znajdującym się na terenie Polski. Tyle, że kościół wyprodukowano w Norwegii, skąd na polecenie pruskiego króla w 1842 roku został (w częściach 😉 ) przetransportowany do Karpacza, w którym tkwi do dzisiaj, o czym naocznie przekonywałem się wiele razy.
Zwieńczenie tej części podróży z rekordami jest doprawdy najwyżej, jak się w Polsce da. Tatrzański Park Narodowy jest NAJWYŻEJ POŁOŻONYM PARKIEM NARODOWYM w Polsce. Ostatnia moja wizyta w TPN miała miejsce 1 maja 2021 roku, przy okazji wizyty w Dolinie Chochołowskiej, która nota bene także znajdzie się na mojej liście „polskich naj”.
Na koniec tej części „naj w Polsce” zapraszam do sprawdzenia na tej mapie, gdzie znajdują się wszystkie dotychczas opisane nasze naj naj-ki.