Jak trafiłem do źródła rzeki Dunajec?
Najpierw musiałem odnaleźć źródło Czarnego Dunajca, bo to ta rzeka uważana jest za początek Dunajca. I tutaj okazuje się, że koligacje rodzinne Dunajców są pokrętne, jak charakter górali.
Pradziadem Dunajca jest Wyżni Chochołowski Potok. Będąc nieopierzonym jeszcze strumykiem zawarł nazbyt bliską znajomość ze strugą Jarząbczy Potok. Owocem ich gwałtownego młodzieńczego uniesienia stał się Chochołowski Potok, zwany później Siwą Wodą.
Minęło prawie 10 kilometrów…
W pobliżu Roztoków rozegrała się krótka, zakończona błyskotliwym zwycięstwem Siwej Wody walka o względy Kirowej Wody (panieńskie nazwisko Kościeliski Potok). Konkurentem był Lejowy Potok, który dosłownie kilkanaście metrów wcześniej smalił cholewki do Kirowej Wody, lecz okazał się – jak widać na poniższych scenkach – zbyt wąski.
Zwycięski potok Siwa Woda (po prawej) już na zawsze związał się z Kirową Wodą.
Owocem ich spotkania pod Roztokami stał się Czarny Dunajec, młodzian tyleż silny, co gwałtowny.
Czarny Dunajec beztrosko harcował po Podhalu, aż w Nowym Targu napotkał miłość swego życia – Biały Dunajec. Urodzona w Poroninie rzeczka nader chętnie okazywała swój góralski charakter, a taki związek wróżył narodziny potomka bystrego i hardego.
I tak też się stało. Na mapach pojawił się Dunajec.
W poniższym linku moja mapa źródeł najdłuższych rzek w Polsce, zapraszam: